Alan Adı Tescili Nasıl Yapılır?


alanadi-resim

Domain (alan adı) sizin, yada sahip olduğunuz şirketin internetteki kimliğidir. Alan adını kullanabilmeniz için kendi adınıza tescil ettirmeniz gerekmektedir. Kişisel veya kurumsal anlamda internet ağında bir kimlik sahibi olmak için alacağınız alan adı markanızın tanınmasında en önemli etkendir. Hukuki olarak koruma altına aldığınız alan adınız sizin kimliğinizi ve firmanızı yansıtan domain tescili ile markanızın web üzerinde kötüye kullanılmasının önüne geçer. Web sitelerinin yapılma amacına göre ayırmak için alan adı uzantıları kullanılmaktadır. Bu alan adı uzantıları ve anlamları aşağıda belirtilmiştir.

Alan Adı Uzantıları:

com : Ticari kuruluşlar için
com tr: Ticari kuruluşlar için (Marka Tescili Gereklidir.)
net : Çalışma alanı internet olan kuruluşlar için
org : Dernekler, Organizasyonlar için
gov : Devlet kuruluşları için
edu : Eğitim kuruluşları için

Tescil ettirmek istediğiniz alan adının başvuru için uygun olup olmadığını sorgulamak için bizlere ulaşmanız yeterlidir. Ayrıca müşterilerimize özel hazırlanan alan adı kampanyamıza ulaşmak için tıklayınız.

 

Web sitesi zorunluluğu kanunu ; Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 14 Şubat 2011 tarihli 27846 sayılı kanunu ile zorunlu hale getirilmiştir.Web sitesi hangi firmalar için zorunlu; Sadece sermaye şirketleri bu uygulama içerisindedir. Kanuna göre sermaye şirketleri ise; Anonim Şirketleri, Limited Şirketleri ve Sermayesi paylarla bölünmüş komandit şirketlerdir. 

TTK web sitesi zorunluluğu ile neyi amaçlıyor?

* Kuracağınız web sitesi ile firmanıza her yerden, herkesin kolayca ulaşabileceği bir veri ortamı yaratmış olacaksınız. Yeni TTK tasarısı da bu yüzden ilan edilmiştir.

* Sonuç olarak; sermaye şirketlerinin web sitesi yapması, kamuyu aydınlatmak ve bilgilendirmek dışında, şirket tanıtımı yapmasını sağlamaktır.

Avantajları neler?

* Daha geniş kitlelere ulaşabilecek

* Rekabet edilebilirliğiniz ve ulaşılabilirliğiniz artmış olacak,

* Yenilenen standart ve hizmetlerle her alanda bilgi akışı sağlayabilecektir.