İnegöl Köftesini İzinsiz Yapana Dava Açılacak


01 Eylül 2014 10:20

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası'nın (İTSO) marka tescili için başvurusu neticesinde, Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkede de İnegöl Köftesi Coğrafi İşaretiyle korunacak.

Geçtiğimiz yıl markası tescil edilen İnegöl köftesini kendi bünyesinde korumaya alan İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), taklitlere karşı mücadelede ‘dava’ dönemini başlattı. Türkiye’nin dört bir yanını tarayan oda, bazı büyük firmalara açtığı tazimnat davalarını da kazandı. İTSO, diğer yandan yalnızca Türkiye sınırlarında geçerli olan marka tescilini, uluslararası alana taşımak için de müracaat etti. Bundan böyle, Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkede de İnegöl Köftesi Coğrafi İşaretiyle korunacak, izinsiz üretim yapılamayacak. 

İTSO Başkanı Metin Anıl, İnegöl ile bütünleşen köftenin, 2012 yılında marka tesciline müracaat edildiğini, geçtiğimiz yıl da ilçenin tescilli markası olduğunu söyledi.  

2002 yılında ise İnegöl köftesinin coğrafi işaretini aldıklarını anımsatan Anıl, 2005’te de Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret tecilinin yapıldığını hatırlattı. İnegöl köftesinin özel bir tarif ve sunumunun olduğuna dikkat çeken Anıl, “Bu özel lezzet aynı zamanda İnegöl insanımızın markasıdır. Hedefimiz marka değerimizi artırmak. Bu kapsamda, henüz Türkiye sınırları içinde olan tescilimizi yurtdışına da yaymaya hazırlanıyoruz. Yılın ilk aylarında Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkede İnegöl Köftesi Coğrafi İşareti’ni korumak amacıyla tescil müracaatında bulunduk. Çünkü yalnızca yurtiçindeki büyük markalar değil, yurtdışında da çeşitli köfte türlerinin İnegöl köftesi adı ile satıldığını biliyoruz” dedi. 

Bu taklitçiliğin önüne geçmek için İTSO olarak bir komisyon kurduklarını anlatan Anıl, komisyonun ülke genelinde geniş çaplı bir tarama yaptığını ve tespit ettiği firmalara karşı dava açıldığını belirtti. 

 

 

Kaynak: dunya.com