Marka İtiraz İşlemleri


YAYIMA İTİRAZ: Markanızı tescille koruma altına aldıktan sonra sektörde tanınmışlığından yararlanmak, markanızın benzeri ile üretim yapıp kazancınıza ortak olmak isteyen taklitçileriniz ortaya çıkabilir. Uzman ekibimiz, ayda 2 kez yayınlanan Resmi Marka Bülteninde benzer markaların fonetik olarak benzerliğini tespit edebilmektedir. Tescile bağlanan bir markanın hükümsüzlüğü ancak MAHKEME KARARI ile mümkündür. Söz konusu taklit markaya 2 aylık yayın süresi içerisinde itiraz yapıldığında ilgili markanın tescile bağlanmasını engelleyebilirsiniz.

Marka itiraz işlemlerinde, itiraz sahibinin tescil başvuru süreci 5 yıldan daha eski ise, itiraz aşamasında markanın kullanım ispatı talep edilebilinir. Bu sebeple marka tescillerinin 6769 SMK gereğinde kullanımı önem arz etmektedir.

 

KARARA İTİRAZ: Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde yapılan resmi marka müraacatları incelenir ve marka hakkında red veya kısmi red kararı verebilir. Türk Patent ve Marka Kurumunun vermiş olduğu karara 2 ay içerisinde, marka başvuru sahibinin karara itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Markanıza gelen red ya da kısmi red kararına itiraz edilmesi  ve  dosyanızla ilgili durum analizi yapılması için bizlere ulaşmanız yeterlidir.

Redde gerekçe gösterilen marka/markalar için, redde neden olan marka sahibinden Muvafakatname talep edilerek, markanın tescile bağlanması sağlanabilir.

Muvafakatnamenin, taraflar arasında Noter huzurunda düzenlenerek aslının Türk Patent ve Marka Kurumuna sunulması gerekmektedir. Muvafakatname hazırlanırken mutlaka uzman bir vekilden destek alınması ve anlaşma sonrası kazanılan hakların doğru bir şekilde belirlenmesi büyük önem arz etmektedir.


Müşterilerimize özel hazırlanan marka bülten ve karara itiraz hizmetiyle ilgili kampanyamıza ulaşmak için tıklayınız.