Yurt Dışı Patent Tescili


yurtdisipatent-resim

Patent ya da faydalı model belgeleri, hangi ülkede alınmışsa o ülkede koruma sağlayan belgelerdir. Bu sebeple Türkiye'de belgeye bağlanmış bir patent ya da faydalı model ancak Türkiye'de koruma sağlar. Diğer ülkelerde de buluşun korunması istendiğinde, istenilen ülkelerin patent ofislerine, tescil için müracaat edilmesi gerekir.

Patent müracaat tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde yurtdışı başvurusu yapılmaz ise müracaat sadece başvuru yapılan ülke ile sınırlı kalacak diğer ülkelerde koruma talep edilemeyecektir.

 

1-Patent İşbirliği Antlaşması (PCT)

 

PCT bir buluşun birden çok ülkede korunması istendiği takdirde, bunu kolaylaştırmak ve ekonomik hale getirmek amacıyla üye ülkelerin yapmış olduğu bir anlaşmadır.

PCT bir tescil sistemi değil, başvuru şeklidir. PCT başvurusu kapsamında araştırma ve ön inceleme (zorunlu değildir) işlemlerinden sonra, başvuru uluslararası aşamadan ulusal aşamaya geçmektedir.

PCT başvurusu yapmış olmak her ülkede patent tescili yapıldı anlamına gelmemektedir, bu talep sadece ilgili ülkelerde başvuruda hakkı kazandırır. Yani PCT başvurusundan sonraki 30 ay içerisinde, protokole dahil 144 ülkeden, tescil talep edilen her ülkeye ayrı ayrı başvuru yapılması gerekmektedir. Tercih edilecek ülke sayısı fazla ise PCT tercih edilmelidir.  

 

2-Avrupa Patenti Sözleşmesi (EPC)

 

Avrupa Patenti Sözleşmesi; başvuru, araştırma, inceleme ve belge verilmesi işlemlerini tek bir başvuru çatısı altında yapılmasını sağlamaktadır. Avrupa Patenti düzenlendikten sonra, istenilen üye ülkelerde ulusal patente dönüştürülebilmekte ve her ülkenin ulusal yasalarına göre korunmaktadır. Sadece Avrupa kapsamında bir koruma düşünülüyor ise tercih edilmelidir.

 

Validasyon: Avrupa patenti başvurusu ya da belgesinin ülkemizde koruma sağlayabilmesi için ulusal aşamaya giriş yapılması ve yayınlanması gerekmektedir. Avrupa patenti fasikülünün verildiğinin ilan edildiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde Türkçe çevirisinin Türk Patent ve Marka Kurumuna verilmesi gerekmektedir.

 

3- Afrika Bölgesel Fikri Haklar Örgütü (ARIPO)


Afrika Bölgesel Fikri Haklar Örgütü, 18 üye devleti ile Avrupa ve Avrasya Patentlerine benzer bir yapı sergilemektedir. Üye ülkeler; Botsvana, Gambiya, Gana, Kenya, Lesoto, Malawi, Mozambik, Namibya, Sierra Leone, Somali, Sudan, Svaziland, Tanzanya, Uganda, Liberya, Ruanda, Zambiya ve Zimbabve'dir. Sadece Afrika kapsamında bir koruma düşünülüyor ise tercih edilmelidir.

 

4-Münferit Patent Başvurusu

 

Her ülke için ayrı ayrı başvuru yapılarak ilgili ülkenin prosedürlerine göre inceleme gerçekleştirilir. Çok tercih edilmemekle birlikte korumanın sadece 2-3 ülkeyle sınırlı kaldığı durumlarda tercih edilmelidir.


Yurt dışı marka tescil işlemlerine hangi prosedür ile başlanacağı, firmanın ve markanın durumuna göre doğru şekilde belirlenmelidir. Yurt dışı marka başvuru süreci ve detayları hakkında, uzman ekibimizden kapsamlı bilgi alabilmek için bizlere ulaşmanız yeterlidir.