Yurt Dışı Marka Tescili


yurtdisi-marka-resim

Firmalar ya da kişiler, ürettikleri ürünlerde kullandıkları logo ve isimler üzerinde bir hak iddia edebilmeleri için, mutlaka kullandıkları markaları ilk önce Türkiye de daha sonrada ihracat yaptıkları ya da yapacakları ülkelerde, yurt dışı marka tescil başvurusu ile koruma altına almaları gerekmektedir.

Taklit ya da tescilsiz marka ile yabancı ülkelere yapılacak ihracat, gümrüklerde mallara el koyulması riskini beraberinde getirmektedir. Bu gibi olayların önüne geçilmesi için ürünlerin üzerindeki markanın söz konusu ülkelerde tescili şarttır.

Sonuç olarak, Türkiye’de koruma altına alınmış bir marka, diğer Sınai Mülkiyet hakları gibi, hak sahibine sadece Türkiye de koruma sağlar. Markanızı yurtdışında da koruma altına almak için, ilgili ülkelerde de mutlaka marka başvurusunda bulunmak gerekir.

 

Yurt Dışı Marka Tescil İşlemleri 3 kategoriye ayrılmaktadır.

1.    Münferit marka Başvurusu

2.    wıpo (madrid protokolü) Marka Başvurusu

3.    Bölgesel Marka Başvurusu

 

Münferit Marka Başvurusu:

Marka başvurusu yapılacak ülkenin Resmi Marka ve Patent Ofisine yapılan başvurulardır. Bu sistem tercihi herhangi bir bölgesel birliğe dahil olmayan genelde Ortadoğu ülkeleri için kullanılmaktadır. Irak, Ürdün, Suudi Arabistan, Libya, Lübnan, Etiyopya, Pakistan, Nijerya, Cezayir ve Katar gibi ülkeler için münferit başvuru yapılması gerekmektedir.

Her ülkenin başvuru ve tescil prosedürleri, maliyetleri ve koruma süreleri değişkenlik göstermektedir.

 

WIPO (Madrid Protokolü) Marka Başvurusu:

Türkiye'nin 01.01.1999 tarihinde Madrid Protokolü' ne üye olması ile birlikte, Türkiye’den yapılacak yurt dışı marka tescil başvurularının birçoğu Madrid Protokolü çerçevesinde yapılmaktadır. Başvurular Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığı ile uluslararası WIPO ofisine iletilmekte ve marka tescil süreci uluslararası ofis tarafından yürütülmektedir. Madrid protokolü sayesinde bu protokole üye olan 100 e yakın ülkede aynı anda başvuru yapılmasını sağlamaktadır.

Madrid protokolünün en önemli şartı, uluslararası başvurusu yapılacak markanın Türkiye’de başvuru veya tescilinin yapılmış olmasıdır.

 

Bölgesel Marka Başvurusu:

CTM (Avrupa Birliği): Yurt dışı bölgesel marka başvurusu, Avrupa Birliğine üye olan 28 ülkede tek bir başvuru ile 10 yıllık bir koruma sağlar. Avrupa birliğinin genişlemesi ile Topluluk Marka Tescil kapsamı, tescil sahibinin herhangi bir çaba veya masrafı olmaksızın,  yeni üye ülkelerde de otomatik tescilli sayılmaktadır.

Üye ülkeler; Almanya, Avusturya, Birleşik Krallık,  Belçika,  Bulgaristan,  Çek Cumhuriyeti,  Danimarka,  Estonya,  Finlandiya,  Fransa,  Hırvatistan, Hollanda, İrlanda,  İspanya,  İsveç,  İtalya,  Kıbrıs,  Letonya,  Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz,  Romanya,  Slovakya,  Slovenya, Yunanistan.

 

OAPI (Afrika Birliği): OAPI (Afrika Sınai Mülkiyet Hakları Organizasyonu) tarafından yürütülen bu tescil sistemi ile tek başvuruda 17 Afrika ülkesinde tescil başvurusu yapmak mümkündür.

Üye ülkeler; Benin, Burkina Faso, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Komorlar, Kongo Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Gabon, Gine, Ekvator Ginesi, Mali, Moritanya, Nijer, Gine Bissau, Senegal ve Togo’dur.

Yurt dışı bölgesel marka başvurusu için, markanın Türkiye’de tescili veya tescil başvurusunun yapılmış olma şartı aranmaz. 

Yurt dışı marka tescil işlemlerine hangi prosedür ile başlanacağı, firmanın ve markanın durumuna göre doğru şekilde belirlenmelidir. Yurt dışı marka başvuru süreci ve detayları hakkında, uzman ekibimizden kapsamlı bilgi alabilmek için bizlere ulaşmanız yeterlidir. 

 

ARIPO (Afrika Birliği):ARIPO (Afrika Bölgesel Fikri Mülkiyet Ofisi) tarafından yürütülen bu tescil sistemi ile tek başvuruda 18 Afrika ülkesinde tescil başvurusu yapmak mümkündür.

Üye ülkeler; Botsvana, Gambiya,  Gana, Kenya, Lesoto, Malawi, Mozambik, Namibya, Sierra Leone, Somali, Sudan, Vaziland, Tanzanya, Uganda, Zambiya, Liberya, Ruanda ve Zimbabve’dir.